Personel Maaşları Logo

Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nasıl Hesaplanır?

Ekonomi & Finans   25 Aralık 2018


Vadeli işlem sözleşmesi iki taraf arasında ortaya çıkan bir türev finansal araç türüdür. Birinci taraf, derhal belirtilen bir fiyat için ikinci bir taneden belirtilen bir tarihte bir varlık almayı kabul eder. Vadeli sözleşmelerden farklı olarak bu tür sözleşmeler hiçbir borsada işlem görmemektedir; İki özel parti arasında tezgahta yer alıyorlar. Vadeli işlem sözleşmesinin mekaniği oldukça basittir, bu nedenle bu tür türevler riske karşı korunma ve spekülatif fırsatlar olarak popülerdir. Vadeli işlem sözleşmelerinin nasıl hesaplanacağını bilmek gerekir. 

1)Vadeli İşlem Sözleşmeleri Muhasebesi

Bu, satıcı ile alıcı arasındaki bir sözleşmedir. Satıcı gelecekteki bir ürünü, bugün üzerinde anlaştıkları bir fiyata satmayı kabul eder. Satıcı bu varlığı gelecekte teslim etmeyi kabul eder ve alıcı gelecekte varlığı satın almayı kabul eder. Belirtilen gelecek tarihe kadar herhangi bir fiziksel değişim yapılmaz. Bu sözleşme şimdi imzalandığında ve fiziksel değişimin gerçekleştiği tarihte tekrar yapılmalıdır.

2)Satıcının bakış açısından, bilançoda sözleşme tarihinde bir vadeli sözleşme kaydedin.

Denklemin yükümlülük tarafında, Varlık Yükümlülüğü'nü spot oran için kredilendirirsiniz. Ardından, denklemin aktif tarafında, kur için Alacak Varlığı borçlandırırsınız. Son olarak, spot oran ile vadeli oran arasındaki fark için Contra-Asset Hesabı borçlandırın veya kredilendirin. Bir indirim ve kredi için Borç Varlık Hesabını borçlandırır ya da azaltırsınız ya da bir prim için arttırırsınız. 

3)Alıcının bakış açısından bilançoda sözleşme tarihinde bir vadeli sözleşme kaydedin. 

4)Malın değiş tokuş edildiği tarihte satıcının bakış açısından bilanço da bir ileriye dönük sözleşme kaydedin. 

İlk önce, varlık ve borç hesaplarınızı kapatırsınız. Borç tarafında, Varlık Borçları sözleşme tarihindeki spot değerine göre borçlandırın. Varlık tarafında, vadeli faiz oranları ile Alacak Kredileri ve spot faiz oranı ile vadeli oran arasındaki farka göre Borç Varlıkları hesabını borçlandırın veya kredilendirin. 

5)Satıcının bakış açısından satılan emtiadaki kazancı veya kayıpları tanır.

Malın mevcut piyasa değerini belirleyin. Bu, alıcı ile satıcı arasındaki fiziksel değişimin tarihindeki değeridir. Ardından, nakit hesabınızı vadeli döviz kuru ile borçlandırın veya artırın. Ardından, Varlık hesabınıza emtianın mevcut piyasa değeri ile borç verin veya azaltın. Son olarak, Vadeli Hesap ile cari piyasa değeri arasındaki fark olan kazanç veya zararı, Duran Varlık Hesabına borç veya kredi ile tanıyın. 

6)Vadeli işlem sözleşmesinin tanımını anlayın.

Bir vadeli sözleşme, bir alıcı ile satıcı arasında, gelecekteki bir tarihte belirli bir fiyatla mal vermek için yapılan bir anlaşmadır. Çiftçiler, tahıl fiyatlarındaki düşüş riskini ortadan kaldırmak için ileriye dönük sözleşmeler kullanıyor. Vadeli işlem sözleşmeleri, döviz kurlarındaki değişikliklerden kaynaklanan kayıp riskini azaltmak amacıyla döviz kullanan işlemlerde de kullanılmaktadır.

7)Türevlerin anlamını öğrenir. 

Bir türev, başka bir şeyden yola çıkarak veya bu fiyattan türetilmiş bir fiyata sahip bir güvenliktir. Vadeli işlem sözleşmeleri türev finansal araçlar olarak kabul edilir, çünkü emtianın gelecekteki değeri emtia hakkındaki diğer bilgilerden elde edilir.

8)Riskten korunmanın anlamını öğrenin. 

Yatırımda, riskten korunma, riski en aza indirgemek demektir. Vadeli sözleşmelerde alıcılar ve satıcılar, emtia fiyatlarını önceden fiyatlandırarak zarar riskini en aza indirmeye çalışır. Alıcılar, bir emtianın mevcut piyasa değerinden daha az ödemeyi başaracaklarını umarak bir fiyata kilitlenirler. Satıcılar, kendilerini düşen fiyatlardan korumak amacıyla risklerini ileri sözleşmelerle korurlar.

9)Spot değeri ve ileri değer arasındaki farkı bilir.

 Hem spot değeri hem de forward değeri, emtianın satın alınacağı veya satılacağı fiyat için yapılan tekliflerdir. İkisi arasındaki fark, anlaşmanın zamanlaması ve emtiaların teslimatı ile ilgilidir. Bir ileri sözleşmedeki her iki tarafın da ileri sözleşmeyi doğru bir şekilde hesaba katması için her iki değeri de bilmeleri gerekir.

 

 

 


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!