Tabela Vergisi Prosedürleri ve Vergi Tutarı

Şirket Haberleri   21 Ocak 2019


Kişilerin, kurumların sokaktaki tabelalarda reklamlarının yapılması bazı kurallara bağlanmıştır. Bu kurallara bağlı olarak da reklamı yapılacak kişilerden ve kurumlardan belli oranda bir vergi bedeli de alınmaktadır. Bu bedel 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 12. maddesine göre belirlenmektedir. Tabela vergisi prosedürleri genel anlamda bu yasal mevzuata göre işlemektedir.

Tabela Vergisi Tutarı Nedir?

Verginin belirlenmesinde bazı kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. İlk olarak reklamın hangi muhitte ve hangi reklam panosunda yapıldığına bakılmaktadır. Bu gelirin belirlenmesindeki en önemli etkendir. Çünkü gün içerisinde milyonlarca kişinin geçebildiği Taksim, Kadıköy gibi yerlerdeki tabelaların gelirleri haliyle daha fazla olmaktadır. Ancak daha küçük semtlerde daha az vergi alınabilmektedir. Bir başka kriterse kaç panoya reklam verildiğidir. Buna göre tabela vergisi tutarı 500-50.000 TL arasında değişmektedir. Bu genelde ortalama bedellerdir. Bu değerlerin altına düşme ya da üstüne çıkma gibi durumlar da kimi zamanlarda yaşanabilmektedir.

Tabela Vergisini Nereye Ödeyeceğim?

İnternet ve mobil bankacılık seçeneklerinin olmadığı dönemlerde bu işlemi yapabilmek için belediyelere gitmek durumunda kalmaktaydınız. Ancak bu sistemler günümüzde kullanıldığından belediyeler de iş yükünü azaltmak adına bankalarla anlaşmış vaziyettedir. Bu sayede tabela vergisi anlaşmalı bankalar aracılığıyla otomatik ödeme talimatı verilerek hızlıca ödenebilmektedir. Bu sayede gereksiz zaman kaybından da hem vergiyi alanlar hem de ödeyenler tamamen kurtulmuş olmaktadır.


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!