Memurların Mazeret İzinleri durumunda Maaşları ne olur?

Haber   13 Nisan 2020


Memurlarda İzin Düzenlemeleri

Devlet memurlarının izinleri iş kanununa göre çalışanlardan daha faklı düzenlenmektedir. Memurların izinleri de çalışma şartları gibi 657 sayılı yasayla düzenlenmektedir. Devlet memurlarının yılık izinleri ;

  • 1 yıldan 10 yıla kadar görev yapanla için 20 gün, 
  • 10 yıldan daha fazla çalışanlar içinse 30 gün olarak belirlenmiştir.

Kimi durumlar için yıllık izine 2 gün yol izni de dâhil edilebilmektedir. Bazı meslek gruplarında izinlerle ilgili farklı düzenlemeler mevcuttur. Öğretmenlerin yaz tatillerinde geçirdiği süre yıllık izinden sayılmaktadır ve bunun dışında yıllık izin hakkı bulunmamaktadırlar. Radyoaktif ışınlarla çalışan personellerde ise yıllık izine ek olarak 30 gün daha eklenmektedir.

Hastalık ve Refakatçi İzni Hakkında
Devlet memurlarında hastalık izinleri mevcuttur ancak bu hastalıkların doktor raporuyla belgelenmesi gerekmektedir. Tedavi süresi uzun olan hastalıklarda on sekiz aya kadar izin hakkı bulunurken diğer hastalıklar için 12 aya kadar izin hakkı memurlara tanınan haklar arasındadır. Yine bu kanuna göre uzun süreli hastalık izninden dönen memur iyileştiğine dair doktor raporunu ilgili birime sunmalıdır. Memurların izinleri iş kanununa göre çalışanlardan çok daha geniştir. Anne, baba, eş, çocuk gibi yakınların uzun süren tedavileri sırasında memura üç aya kadar refakatçi izni verilmektedir. İzinin alınması için hastalık durumunun sağlık kurulu raporuyla belgelenmesi gerekmektedir.

Memurlara Verilen Mazeret İzni
Memurlar çeşitli durumlarda mazeret izni kullanmaktadırlar bunlar kısaca;

  • Kadın memurların doğumdan önce ve sonra kullanabileceği 16 haftalık doğum izni, 
  • Eşi doğum yapan memur için babalık izini, 
  • %70 ve daha fazla engelli çocuğu olan memurlara çocuğun hastalanması halinde verilen 10 günlük izin, 
  • Doğum sonrasında anneye verilen süt izni, 
  • Ve son olarak Merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından, birim amirinin muvafakati ile bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde, mazeretleri sebebiyle memurlara on gün izin verilebilir

Memurların Mazeret İzinleri durumunda Maaşları ne olur?

Memurlar ücretsiz izine çıktığı durumlar hariç maaşlarında bir kesinti olmaz. Örnek vermek gerekirse polisler de terör parası gibi ek ödemeler de bu kesintiye dahildir. Bazı ek ödemeler izine çıkıldığında ödenmezler. Bu durumlar hariç ölüm, doğum izni vb. durumlarda ana maaştan kesinti olmamaktadır. 


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!