Limited Şirketi Nasıl Olunur?

Şirket Haberleri   15 Ocak 2019


Türk ticaret hayatında oldukça aktif şekilde çalışan şirketlerdir. En çok rastlanılan şirket türü Limited şirketlerdir. Limeted şirketlere kısaca LTD. STİ şeklinde kısa isim verilmektedir. Türk ticaret kanununa göre bir veya birden fazla şahıs tarafından ticaret unvanı altında kurulup, ortakların mesuliyeti sermaye ile sınırlı şirket türüdür. Limited şirketi bir kişi tarafından da birden çok kişi tarafından da kurulabilmektedir. Bu açıdan küçük işletmeler için de oldukça mantıklı bir ticaret seçeneğidir.

Limited Şirketi Olma Kuralları

Limited şirketler çok büyük bir ticaret şirketi olamazlar ancak 50 kişi ortak bulunabilmektedir. Limited şirketlerin ortakları gerçek şahıslar olabildiği gibi tüzel kişilerden de oluşabilmektedir. Burada kasıt gerçek şahıslar bireyler, tüzel kişiler ise genel olarak şirketler veya kooperatif gibi ortaklardan olabilmektedir. Ortakların ortaya koymaya kabul ettikleri sermaye ile sorumlu tutulmaktadırlar. Limited şirketler anonim şirketlere birçok özellikleriyle çok benzerler fakat buna rağmen sigortacılık ve bankacılık gibi işler yapamazlar. Limited şirketlerin toplam sermayesi ortaklarla beraber en az 5.000 TL olmalıdır. Ortak sayısı 20 nin üzerinde olan limited şirketlerde denetçi bulunması zorunludur. Denetçi sayısı ortak sayısına göre artmakla beraber 20 ortağı aştıktan sonra en az 1 tane olmalıdır. Bu şartları bulunduran ortaklar Limited şirketi kurabilmektedirler. Şartları bulunduran kişiler bir şirket ana sözleşmesi hazırlarlar. Ana sözleşmede kurucuların isim soy isim ikametgah adresleri yer almalıdır.


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!