Personel Maaşları Logo

Kredilerin Faiz Oranları

Kredi   07 Subat 2019


Bankaların kredi verirken müşteriye faiz oranlarını belirtir. İhtiyaç, taşıt veya konut kredileri kullanmak isteyen insanlar, bankaların sunmuş olduğu faiz oranlarına detaylı bakarak kredi çekmek için başvuru yapabilir. Başvuru aşamasında bankalar müşterilerin kredi puanlarını inceleyerek bir karar verir. Puan kredi için yeterli bir durumda ise kredi onaylanır ve müşteriye bilgisini verir. Krediyi almak kadar geri ödemekte önemlidir. Yaşanacak gecikmelerde büyük faizle yansıtılır. Çektiğiniz kredi miktarına göre, size uygun olacak şekilde bir geri ödeme planı hazırlanmalıdır. Birçok banka konut kredisi verirken müşterilerine 360 ay vade imkânı sunuyor. Fakat hangi kredi olursa olsun, vade sayısının artması faiz oranını yükseltir. Bu durumda müşterilerin geri ödeyeceği paranın artması demektir.

Kredi Türlerinde Faiz Hesaplaması

Taşıt kredisi kullanmak isteyen müşteriler, kredi miktarına göre 3 senelik bir vade oluşturması durumunda yaklaşık olarak %1.15 faiz oranı bankalar tarafından uygulanır. Faiz oranları bankaların elinde olan bir şeydir. Piyasa durumuna göre bu oran artabilir veya azabilir. Müşterilerin çekeceği kredilerin geri ödemesi gelirlerine göre ayarlanmalıdır. Çünkü geri ödeme aşamasında müşteriler büyük sorunlar ile karşılaşabiliyor. 2019 yılında piyasalara göre nakit ihtiyaçlarının faiz oranları bankalar tarafından yayınlanmıştır.

2019 Belirlenen Faiz Oranları

Bankalar arasında ki faiz oran farkları değişkenlik gösterebilir. Bir banka da konut kredisi için belirlenen faiz oranı %1.87 ise başka bir bankada %2 olabilir. Size kredi veren bankaları değil, faiz oranları az olan kredileri tercih etmelisiniz. Bankalar tarafından açıklanan 2019 yılının en yüksek konut kredisi faiz oranı %2.23 olarak belirlenmiştir. Taşıt veya ihtiyaç kredilerinin faiz oranları, yine aynı şekilde değişkenlik göstermiştir. Bir bankanın taşıt kredisi için açıkladığı faiz oranı %3,1 olarak görülüyor. Bir başka banka ise taşıt kredisine %2.33 faiz oranı uygulamaktadır. Kredi çekilirken her banka ile bire bir olarak görüşülmelidir. Daha az faiz oranları ile kredi kullanmak gerekir.


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!