Personel Maaşları Logo

Konut Kredisi Almak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kredi   04 Subat 2019


Konut kredisi için başvuru yapacak kişilerin, evin tamamını kredi ile ödeyemeyeceğini bilmesi gerekiyor. Satın alınacak konut için bankalar ekspertiz gönderiyor. Ekspertizler konutu ziyaret ederek ve detayları inceleyerek ev fiyatını belirliyor. Ekspertiz ödemeleri bankalar tarafından yapılıyor. Eksperler fiyatı belirlerken evin %25’lik kısmının müşteri tarafından peşin bir şekilde ödeneceğini göz önüne alıyor. Geri kalan kısmını kredi ile ödenmesini müşteriye sunuyor. Müşteri eğer daha fazla nakit ödeme yaparsa, daha az kredi kullanmış olur. Bu sayede geri ödemelerinde zorluk yaşamaz. Konut kredisi kullanmak için bazı prosedürlere uyulması gerekiyor. Bankalar krediyi vermek için sadece müşteriyi değil, satın alınacak konutu da inceliyor. Belirmiş olduğu kriterlere uygun olması halinde bankalar krediyi onaylayabiliyor. Konut kredisi çekileceği zaman geri ödeme planının mutlaka gelirinize göre ayarlanması gerekiyor. Çünkü geri ödeyemediğiniz durumda sadece yasal işlem başlatılmaz, evinizde elinizden gidebilir. Bankaların arasında ki faiz oranları farklı olabilir. Krediyi kullanacağınız zaman her banka ile detaylı olarak görüşmelisiniz.

Faiz Oranı Az Olan Bankalar

Düşük faiz oranları bir kredi için çok önemlidir. Çünkü faiz oranı az oldukça, geri ödenecek toplam tutar her zaman az olur. Geri ödenecek tutar faiz oranına göre ve vade sayısına göre belirlenir. Bankalar bu konuda gerekli çalışmaları yapar. Eğer bir kişinin geliri 4000 TL ise, banka aylık ödeneceği tutarı 2000 TL’den fazla yapmaz. Çünkü banka ödemelerini kolay ve düzenli almak ister.


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!