Kimler Genel Sağlık Sigortası (GSS) Yaptırmak zorunda?

Kamu Haberleri   08 Nisan 2020


GSS Nedir?
Genel sağlık sigortası herkesin sağlık haklarından aynı şekilde faydalanmasını amaçlamaktadır. Genel sağlık sigortası gerekli durumlarda sağlıkta yapılan harcamaları finanse etmek üzere reform edilmiştir. Daha öncesinde farklı sigorta kollarına mensup olan kişiler dâhil oldukları kurumun verdiği haklar çerçevesinde sağlık haklarından aynı seviyede yararlanmıyordu. GSS tüm bunları tek düzeye indirdi ve herkesin sağlıktan aynı ölçüde faydalanmasını sağladı. GSS ekonomik güç, istek gibi şartlar aramadan sağlığa ulaşımı tüm vatandaşla için eşit hale getirilmiştir.

Kimler GSS Kapsamına Dahildir?

Sağlık alanında yapılan reformla beraber 1 Ocak 2012 itibariyle herkes GSS kapsamına girmiş ancak hükümlü tutuklular, yurt dışından sağlık hizmet alma hakkı olanlar kapsama alınmamıştır. Kurum ayrımı yapılmaksızın, sigortalı çalışan, kendi hesabına çalışan, devlet memuru olan, isteğe bağlı sigorta ödeyen, kurumdan aylık alan, 65 yaş aylığı alan, kısa çalışma ödeneği alan, stajyer avukatlar, işsizlik ödeneği alanlar GSS kapsamına alınmıştır. 
 

Kimler Gelir Testi Yaptırmak Zorunda

GSS için gelir testi yapılması gerekiyor ve bu testte ilk dikkat edilen husus kişinin sosyal güvencesi olup olmadığı oluyor. Daha sonrasında ise kişinin prim ödeyip ödemeyeceği konusu ele alınıyor. Genel sağlık sigortalısı olmayan, genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olmadığı kişiler kapsamında olanlar ve GSS’linin bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsü sonlanan kişiler gelir testi yaptırmakla yükümlü olmaktadır. Gelir testi için sosyal yardımlaşma derneğine başvurulmak gerekmektedir.

Gelir Testinin Süresi Var Mıdır?

GSS’den prim ödemeksizin yararlanabilmek için aile içinde kişi başına düşen gelir brüt asgari ücretin üçte birinin altında olmalıdır. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişiler ise brüt asgari ücretin %3’ü oranında GSS primi ödemekle yükümlüdür.2019 yılı itibariyle bu tutar aylık 76,75 tl olmaktadır. Gelir testi için kişilere tebliğ gönderilmektedir. Bu tebliğ geldikten sonra bir ay içerisinde yerleşim yerinde bulunan sosyal yardımlaşma dayanışma vakfına başvurularak test yaptırılmalıdır. 


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!