Kıdem Tazminatı Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Haber   11 Nisan 2020


Kıdem Tazminatı Nedir? Kimlere Ödenir?

Bir seneden fazla aynı iş yerinde çalışan işçilerin en merak ettiği konu kıdem tazminatıdır. Kıdem tazminatı aynı iş yerinde geçirilen sürede verilen emekler karşılığında işçiye her yıl için bir maaş tutarında ödenen ücrettir. Kıdem tazminatı alabilmek için kişinin haksız bir nedene istifa etmemesi gerekmektedir. Bunun dışında en az bir yıl aynı işyerinde çalışmış olması da aranan şartlar arasındadır. Genellikle emeklilik, sözleşmenin feshiyle işten çıkartma ve vefat hallerinde ödenen kıdem tazminatı erkeklerin askerlik görevi nedeniyle sözleşmesini feshetmesi, kadınlarınsa evlendikten sonra bir yıl içerisinde sözleşmelerini feshetmesi haklı sebep sayılacağından gerekli şartlar yerine getirildiği taktirde işverene kıdem tazminatı ödenmek zorundadır.

Kıdem Tazminatında Yargı Yolu Açık Mı

İş mahkemelerinde en çok dava konusu olan kıdem tazminatını ödememek için pek çok şirket çalışanlarına mobing uygulayarak onları istifaya sürüklemektedir. Böyle durumlarda çalışan ispat ederek iş mahkemesine başvurabilir ve kıdem tazminatına hak kazanır. Kıdem tazminatı ödemesinde çalışanın brüt maaşını aşan ücretler için tavan sınırı konulmuştur. 

Kıdem Tazminatı Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Kıdem tazminatı hesaplanırken brüt maaşın yanı sıra çalışana düzenli olarak ödenen yol, yemek, v.b paralarında brüt tutarları hesaplamaya dahil edilmektedir. Genel olarak kıdem tazminatının şartlarına bakmak gerekirse;

  • Aynı işverene bağlı olarak en az 1 yıl çalışmak,
  • Çalışanın iş sözleşmesinin işveren tarafından feshedilmesi(geçersiz nedenlerle),
  • İşçi tarafından sağlık, işin durması ya da baskı gibi haklı nedenlerle sözleşmesinin feshedilmesi,
  • Erkekler için askerlik görevi nedeniyle fesih,
  • Kadınlar için evlendikleri 1 yıl içerisinde fesih,
  • Çalışanın emeklilik hakkı kazanması,
  • Ve son olarak işçinin ölümü şeklinde sıralanabilmektedir.

Kıdem Tazminatı Hakkında Merak Edilenler

Kıdem tazminatında bir yıldan fazla fakat ikinci yıla tamamlanmayan çalışma süreleri de çeşitli oranlamalar ise hesaba dâhil edilmektedir. Tazminat ödemelerinde işçi inisiyatifi dışında taksit bulunmuyor tek seferde banka yoluyla ödenmesi gerekmektedir. Özel sektörde kıdem tazminatı olarak adlandırılan bu hak ediş memurlar için emekli ikramiyesi olarak adlandırılmaktadır. Kendi hesabına çalışanlar kıdem tazminatı alamıyor.


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!