Katılım Bankacılığı Nedir? Avantajları nelerdir?

Ekonomi & Finans   26 Kasım 2019


Katılım Bankacılığı Nedir? Avantajları nelerdir?

Türkiye'de ilk katılım bankası 1985 yılında açıldı. Katılım bankalarının prensibi faizsiz işlem yapmaktır. Çoğu insan faizi haram olarak gördüğü için bankalara yatırım yapmaz. Fakat katılım bankalarıyla sizler de bankalara yatırım yapabilirsiniz. Siz bankaya yatırım yaptığınız vakit bu bankanın kâr ve zararına ortak olmuş oluyorsunuz. Peki, katılım bankacılığı kâr ve zararı nasıl elde ediyor? Katılım bankaları yatırımcıların verdikleri paraları faizsiz bir şekilde ticaret ve sanayide değerlendiriyor. Bu değerlendirme sonucunda ise belli bir gelir elde edebildiği gibi zarar da edebilir.

Bu bankanın yatırımcıları bankalara yatırım yaptıkları anda kâr ve zarara ortak olurlar. Katılım bankalarının açılmasındaki en önemli etken dünya üzerindeki Müslüman nüfus olmuştur. Bir şekilde bu insanları da banka sektörüne çekmek isteyen bankacılar katılım bankalarını oluşturmuşlardır. Böylece Müslümanlar da diledikleri gibi bankalarda yatırım yapabilir hale geldiler.


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!