Kamu Hizmeti Cezası Nedir? Kimlere Verilir?

Haber   11 Nisan 2020


Kamu Hizmeti Cezası Nedir? Kimlere Verilir?

Kamu hizmeti cezası; hapis cezası veya adli para cezası yerine verilen bir ceza türüdür. Kamu hizmeti cezasıyla amaçlanan hükümlünün neden olduğu cezanın gerçek veya sembolik şekilde karşılanması için ücretsiz şekilde kamu yararına çalışılmasıdır. Kamu hizmeti cezası cezaevinden denetimli serbestlikle bırakılanlara denetimli serbestlik yasası gereği kamu hizmetleri cezası verilmektedir. Örgün okuyan öğrencilere, altı yaşından küçük çocuğu olanlara ve yaşı 60’ın üzerinde olanlara kamu hizmeti cezası verilememektedir. Sigortalı bir işte çalışma, %40 üzerinde engeli olan hükümlülerin bu durumu belgelemesi halinde de verilen ceza infaz kurul kararıyla kaldırılmaktadır.

Kamu Hizmeti Cezasında Çalışma Kaç Saattir?

Cezaevinden salıverilenler içinçalışma süresi günlük 4 saattir ve bunun1/3’i kamu hizmetinde yapılmalıdır. Sadece denetimli serbestlikte değil adli para cezasının ödenememesi durumunda da ceza hapis cezasına çevrilmeden önce kamu hizmeti cezasına çevrilmektedir. Adli para cezasının ödeyemeyenler ise günde 2 -8 saat arasında çalışmaktadırlar.  Burada çalışan hükümlüler hamile, yaşlı, engelli gibi kamu çalışmasına engeli olan bir durum teşkil etseler de izin konusunda yetkili makam denetimli serbestlik müdürlükleri değil savcılık olmaktadır.

Kamu Hizmeti Cezası Verilen Kurum Hükümlüye Uzaksa Ne Olur?

Kamu hizmeti cezası yerine getirilirken hükümlünün sağlık sebebiyle doktora gitmesi de ilgili komisyona belgelerle sunulmalıdır. Hükümlüleri çalıştıran denetimli serbestlik müdürlerinin hükümlüler için bulduğu uygun çalışma kurumunu hükümlüye uzak bir yerde seçmesi hükümlünün çalışması için engel değildir. Önce çalışmaya başlamalı daha sona ilgili komisyona bu durumu açıklayarak kurumunun değiştirilmesini talep etmelidir.

Kamu Hizmetleri Cezası Adli Sicile İşlenir Mi?

Kamu cezasının geçersiz sebeplerle ihlal edilmesi yani işe gidilmemesi durumunda ilk seferde infaz işlemleri değerlendirme komisyonunca uyarma yapılmakta daha sonrasında ise kamu hizmetleri cezası kapanarak cezaevine gönderilmesine karar verilmektedir.Kamu hizmeti cezası adli sicile işlenir mi sorusu cezaları kamu hizmeti cezasına çevrilenler tarafından sıkça sorulmaktadır. Kamu hizmeti cezası tamamlanana kadar adli sicile işlenen ceza, tamamlandıktan sonra arşivlenerek adli sicilden kaldırılmaktadır.


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!