İşkur Görevleri, Avantajları ve Yetkileri Nelerdir?

Kamu Haberleri   08 Nisan 2020


İŞKUR’un Tarihsel Gelişimi

İş-kur ilk olarak iş ve işçi bulma kurumu adıyla 21 Ocak 1946 tarihinde kurulmuştur. Kamu istihdam hizmetleri amacıyla kurulan İİBK işçilere vasıflarına uygun işler, işverene de aradıkları vasıfta işçi bulmayı ilke edinmiştir. İİBK 1960 yıllarda yabancı ülkelerde artan istihdam ihtiyacını karşılamak için Türk işçilerle bu ülkeler arasında aracılık etmiştir. 1970’lerde görülen petrol krizinin sonrasında piyasada yaşanan durgunluk yabancı işçi arayışını da durdurmuştur. Bu zamana kadar yurt dışına işçi göndermeye aracılık eden kurum işlevini yitirmeye başlamış ve ülkedeki işsizlik büyüyen bir hızla artmaya başlamıştır. 

İŞKUR’un Faaliyete Başlaması

İşlevini yerine getiremeyen iş ve işçi bulma kurumu kapatılarak yerine Türkiye iş kurumu yani İŞKUR kurulmuştur. 2003 yılında kabul edilen kanun hükmünde kararname ile resmen faaliyete başlayan İŞKUR iş ve işçi bulma kurumunun eksik yönlerini tamamlayarak iş gücü piyasasının düzenlemelerini geçekleştirmiş ve faaliyetlerini yasal dayanaklar çerçevesinde devam ettirmeye başlamıştır.

İşkurun Avantajları

İşkur bir çok alanda iş başvuruları aldığı gibi iş verenlere ve iş başı yapanlar için bir çok avantajo bulunmaktadır.

İŞKUR’un Görevleri, Yetkileri Nelerdir?

  • İŞKUR’un temel amacı iş ve işçiyi bir araya getirmektir. 
  • İstihdam piyasalarında etkin şekilde rol alan iş kur işsizliği önlemeyi ve istihdamı arttırmayı amaçlamaktadır.
  • İstihdamı geliştirmek, yaygınlaştırmak için meslek edindirme kursları düzenlemektedir. Bu kurslar neticesinde yetiştirilen personeli istiham ederek iş gücü piyasasına kazandırmakta İŞKUR’un görevleri arasındadır. 
  • İşgücü piyasasını analiz ederek işler ve meslekler konusunda detaylı bilgileri yayımlamak. 
  • İş ve meslek danışmanlığı hizmeti sunarak doğru işçiyle doğru işi bir araya getirmek,
  • Belli şartları gerçekleştirmiş fakat işini kaybetmiş kişilere geçici süre gelir ve sigorta sağlamak,
  • Engelli, eski hükümlü, terör mağduru gibi istihdamı zor olan kişileri tekrar meslek hayatına kazandırmak İŞKUR’un yetkileri arasında sayılabilmektedir. 
  • Sadece yurt içinde değil yurt dışında da uygun kişileri uygun pozisyonlara yerleştirme İŞKUR’un görevleri arasındadır. 

Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!