İlk Madeni Para Arzı (ICO) Nedir? Nasıl çalışır?

Haber   25 Kasım 2019


ICO Nedir?

İlk Madeni Para Arzı (ICO) bir şifreleme para toplama fon sağlama yöntemidir. Kullanımı, henüz tam olarak blok zincir platformları, ürünleri veya hizmetleri geliştirmemiş projeler arasında popülerdir. Ödemeler genellikle bitcoin veya Ethereum kullanılarak yapılır, ancak bazı durumlarda nominal para da kabul edilir.

Yatırımcılar, şirketin başarılı olması ve belirteçlerinin değerini artırması ve talep yaratması umuduyla ICO sistemine katılmaktadır. Başka bir deyişle, belirli bir kripto para birimi projesine erken katılanlar olarak, iyi bir yatırım getirisi elde etmeyi umuyorlar.

ICO Nasıl Çalışır?

ICO'lar genellikle IPO'larla karşılaştırılır (ilk halka arz). Ancak, bu karşılaştırma çok yanıltıcıdır. Halka arz, sık kullanılan şirketlerdeki hisselerin bir kısmını satmak için fon toplamak amacıyla kullanılır. Aksine, tamamen işleyen bir blok zinciri olan bazı şirketler dijital varlıklarını kendi platformlarında yayınlamayı tercih ediyorlar. Kendi belirteçlerini oluşturduktan sonra, başlangıç kurucuları yatırımcıları projelerini desteklemek için ICO'larına katılmaya ikna etmelidir.

Şirketler Neden ICO'lar Yapıyor?

Piyasada daha önce test edilmiş veya doğrulanmamış bir fikir üzerine başlangıçlar için bir kerelik nakit verileri oluşturur. Bu küçük ve tanınmayan şirketlerin başka bir şekilde finansman bulması çok zor. Geleneksel finansal kurumların bu şirketlere, özellikle kontrol edilemeyen kripto para birimleri başta olmak üzere yalnızca bir beyaz kağıt temelinde borç vermesi muhtemel değildir ve bu kurumlar büyük dalgalanmalara neden olmaktadır.

Yeni şirketler ve yeni kurulan şirketler, ICO'ların çoğunluğunu oluştursa da, durum giderek değişiyor. Bu şirketlerden bazıları şu anda paralarını artırmak veya şirketlerini merkezden uzaklaştırmak için blok zinciri tabanlı bir sistem aracılığıyla yeni projeler başlatmak için ICO uygulamaktadır. Buna “ters ICO” denir. Olumlu sonuçlar elde etmenin bir diğer önemli adımı fikri satmak ve yatırımcıları almaya ikna etmektir.

ICO Düzenlemesi

Artan sayıda topluluk sponsorluğundaki ICO etkinlikleri, dünyanın dört bir yanından gelen gözlemcilerin dikkatini çekti ve düzenleme şimdi kripto para birimi dünyasında sıcak bir makale haline gelmiştir. ICO sektör düzenlemesi hala erken aşamada ve ülkeler arasında farklılıklar var. Bir yandan, çok fazla düzenleme, gelişmekte olan kripto para birimi ve blok zincirleme teknolojisi sektörlerinin büyümesini ve ilerlemesini engelleyebilir.

Öte yandan, bazıları düzenlemenin bu dünyaya daha fazla meşruiyet getireceğini ve bu alanın araştırılmasında isteksiz olan geleneksel finansal kurumların korkularını yatıştırdığını savunuyor. Bazen, kripto ekosisteminin “finansal dünyada vahşi bir batı” olmadığını iddia eden birçok kişi tarafından dengeli bir yaklaşım desteklenir, ancak bir yandan geleneksel finansal sistemlerin sınırları dışında çalışmakta serbest olmalıdır.

Çin ve Güney Kore gibi bazı hükümetler, tüm ICO'ların yasadışı olduğunu beyan etmiş olsalar da, SEC ABD ICO hakkında ayrıntılı bir açıklama yaptı ve potansiyel yatırımcıları yeni yatırımlar yapmadan önce dikkatli olmaları konusunda uyarmıştır. Blockchain'deki yeni girişimler gittikçe daha fazla para toplamaya başladıkça, kripto parası gittikçe daha belirgin hale geliyor. Yaygın olarak kabul edilen ve doğrulanan ICO belirteçleri, şirketlerden ve tüketicilerden kripto hizmetine girme konusunda bazı çekinceleri geri alabilir.


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!