Finansal Yönetim nedir?

Şirket Haberleri   20 Mayıs 2018


Finansal Yönetim nedir?

Finansal yönetim, herhangi bir işletmenin veya organize edilmiş şirketin gerek duyduğu fonların, belirlenen misyon çerçevesinde etkinleştirilerek gelişmesini sağlamak için ekonomik anlamda idaresidir.  Ekonomide oldukça aktif bir manevra kabiliyeti olan ticari işletmelerin, karlarını en üst seviyeye çıkarmak ve belirlenen düzeyde yatırım getirisi elde etmeye çalışmak gibi hedefleri vardır. Finansal yönetim için gerekli olan planlamalar iş bölümü sayesinde,  uzmanlaşmış personeller tarafından düzenlenmekte ve işletmenin hareket tarzını belirlemektedir. Ticari anlamda stratejiler geliştirilerek kısa ve uzun vadede kar elde etmek için kararlar alınmaktadır. İşletmenin para akımlarının düzenli bir biçimde gerçekleşmesini konu alan finansal planlama, belirli zaman dilimleri için uygulamaya konur ve işletmeyi daha ileri bir noktaya getirmeyi hedefler.

Finansal yönetim için planlamalar oldukça önemlidir. İşletmenin mali anlamda ne zaman ve ne şekilde hareket edeceği finansal planlamalar sayesinde önceden belirlenir ve işletme sistematik olarak faaliyet gösterir. Çalışanların maaşlarından, ticari işletmenin ekipmanlarına kadar her şey önceden planlanmalı ve gelir gider tablosu işletmenin faaliyetlerine göre belirlenmelidir. İşletmenin veriminin arttırılması için planlama ve yönetim doğrultusunda kararlar alınır ve bu kararlar iş disiplini çerçevesinde uygulanır. Finansal yönetim konusunda belirtmemiz gereken bir konuda ticari işletmenin kar payının ne kadarını yatırım için kullanacağına ne kadarını hisse sahiplerine vereceğine karar vermesidir. Bunu da ekonomik açıdan akıllıca tercihte bulunarak karlı bir adım atılması konusunda oldukça önemlidir.


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!