Faaliyet Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Şirket Haberleri   09 Ocak 2019


Faaliyet belgesi firmaların bağlantılı oldukları meslek birliklerinden ya da varsa firmaların bağlı bulunduğu ticaret odasından alınan bir belgedir. Faaliyet belgesi işletmenin çalıştığı iş kolunun belirlenmesi manasını taşımaktadır. Firma hangi alanda hizmet sağlıyor ise ona uygun verilen bir faaliyet raporu olarak da tanımlanabilir. Bu belge üzerinde birçok bilgi yer almaktadır. Firmanın unvanı, adresi, ticarete kayıtlı sicili, sermayesi, işe başlangıç tarihi ve vergi kimlik numarası gibi her türlü ticari yönde bilgi yer alır. Firmanın bir nevi kimlik belgesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımızda sizler için bu belge nasıl ve nereden alınır bu konular hakkında bilgilendirme sağlayacağız.

Faaliyet Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Faaliyet belgesi özel olarak alınan ve kuruma özel çıkarılan bir belgedir. Bu noktada isterseniz online olarak başvuru gerçekleştirip kurumdan alabilir ya da kuruma direkt olarak giderek bu belgeyi talep edebilirsiniz. Belgenin tutarı cüzi bir rakam olsa da bu noktada bağlı bulunduğunuz odaya bir borcunuz var ise bunu sıfırlamanız gerekmektedir. Oda borcunuz bulunuyor ise ne yazık ki faaliyet belgesi başvurunuz olumsuz sonuçlanmaktadır.  Bu sebeple başvuru gerçekleştirmeden önce odaya borcunuz bulunuyor mu bunu sorgulatmanız sürecin daha doğru ve hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.Belgeyi almak için şehrinizde bağlı bulunduğunuz odaya başvuru gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kurum nerde yer alıyor ise o şehrin odasına başvuru yaparak belgeyi alabilirsiniz.


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!