Engelli Memur Hakları - Atamada Sağlık Şartları Nelerdir?

Kamu Haberleri   07 Nisan 2020


Engelli Memur Hakları - Atamada Sağlık Şartları Nelerdir?

Engelli vatandaşların devlet memurluğuna alınması hakkındaki hususlar 657 sayılı kanunun 53 maddesinde “ özürlülerin devlet memurluğuna alınma şartları ve yapılacak merkezi sınav ve kura usulü yönetmelikle” açıklanmıştır. Bu yönetmelikle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personellerin %3’ü engelli olmak zorundadır. Engelli vatandaşların devlet memuru olabilmek için öncelikle engellilik durumları sebebiyle çalışıp çalışamayacaklarına dair tam teşekkülü bir hastaneden rapor almaları gerekmektedir. Engelli sağlık kurulu raporu sağlık bakanlığı tarafından bu raporu vermeye yetkili hastanelerden alınmaktadır.

Engelli Vatandaşların Devlet Memuru Olabilmesi İçin Gerekli Sağlık Şartları

Alınan bu raporlarda her vatandaşın engel türüne göre farklı oranlarda olan engel durumları yapılan muayene ile tespit edilmektedir. Bu raporun alınması için başvuru yapmak amacıyla çeşitli evraklar hazırlanmakta, çalışmanın tamamlanmasından sonra verilen raporda engeli %40’ın üzerinde olması ve engelinin çalışmaya uygun bulunması gerekmektedir. Bu raporun alınmasından sonra engelli vatandaşlar devlet memuru olmak için gerekli başvuruyu yapmaya hak kazanmaktadırlar. 

Eğitim Seviyesine Göre Engelli Memur Ataması Nasıl Olur?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Bakanlığı ve ÖSYM arasında yapılan protokol kapsamında Ösym tarafından hazırlanıp uygulanan sınav ile engelli devlet memuru alımı yapılmaktadır. Engelli vatandaşların devlet memurluğu eğitim seviyelerine göre sınıflandırılmıştır. İlköğretim, ilkokul, ortaokul seviyesinde olanların ataması noter huzurunda gerçekleştirilen kura çekimi ile sağlanmaktayken; lise, ön lisans, lisans eğitim seviyesinde olanların ataması E-KPSS sınav sonucuna göre olmaktadır.

Engelli Vatandaşların Memur Olması İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Engelli vatandaşlar için yapılan E-KPSS sınavında engelli vatandaşların istekleri ve engelleri oranında refakatçi temini sağlanmaktadır. E-KPSS ve kura sistemi ki yılda bir yapılmakta ve sonuçları da 2 yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır. 65 yaşına kadar bütün engelli vatandaşların başvurabildiği E-KPSS sınavına girebilmek için minimum yaş 18’ini doldurmuş olmakla beraber sanat veya meslek okulunu 


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!