Personel Maaşları Logo

CVV(Kart Güvenlik Kodu) Nedir?


Birçok kişi tarafından kredi kartları kullanılmaktadır. Kullanmakta olduğumuz kartların güvenliğini ise bir şekilde korumak durumunda olduğumuzu söyleyebiliriz. Çünkü ancak bu şekilde harcamalarımızı ve hususi bilgilerimizi hırsızlara karşı güven altında tutabiliriz. Bunun için kredi kartı şifrelerimiz vardır. Ama kimi durumlarda bunlar yetersiz kalabilmektedir. Özellikle internet alışverişlerinde kullanılması açısından özel bir güvenlik kodu bankalar tarafından vermiş oldukları kredi kartlarına yerleştirilmiştir. Buna da CVV(kart güvenlik kodu) adı verilmiştir.

CVV(kart güvenlik kodu) Nasıl Anlaşılır?

CVV(kart güvenlik kodu) bankalar tarafından verilmekte olan bütün kartlarda vardır. Yakın bir zaman öncesinde çıkarılan kanuna göre artık bu kodların olmadığı kartlara alışverişler anlamında izin verilmemektedir. Bu kod ilgili kartınızın arka kısmında yer almaktadır. Ayrıca 3 haneli bir koddan oluşmaktadır. 0’den 9’a kadar herhangi bir sayı bu 3 hane için verilebilmektedir. Neticesinde de alışverişlerinizde kredi kartı şifrenizden ayrı olarak ikinci bir şifreleme tekniğiyle kendinizi güvence altına almış oluyorsunuz. İnternet üzerinden kredi kartı numaranız ve şifreniz ele geçirilse dahi bu kod sayesinde hırsızlar sizin kartınızı harcama yapmak adına kesinlikle kullanamamaktadır.

CVV(kart güvenlik kodu) Alışverişlerde Nasıl Kullanılır?

İnternet alışverişinizi tamamladıktan sonra kredi kartı numaranızı girmelisiniz. Ardından birçok sitede CVV(kart güvenlik kodu)’yi girmenizi istedikleri bir bölüm çıkmaktadır. Buraya 3 haneli kodu ve ardından cep telefonunuza gelen kodu girerek alışverişinizi hızlıca ve rahat şekilde bitirebilirsiniz.  


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!