Cezaevi Okulu Öğretmeni Maaşları

Maaşlar   03 Nisan 2020


Cezaevlerine Okul Açılıyor, 2500 Öğretmene İstihdam İmkanı Doğuyor

Adalet bakanlığı ile mili eğitim bakanlığı arasında imzalanan protokolle ceza evlerine okul açılmaya hazırlanıyor. 9 Martta iki bakanlık arasında imzalanan protokol 2500 öğretmene istihdam alanı yaratacak. Milli Eğitim Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında hazırlanan, detay ve işbirliği içeren protokol neticesinde cezaevinde annesinin yanında kalan 3-6 yaş arası çocuklar için anaokulu ve kreş, cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklu çocuklarla gençler için lise ve meslek lisesi kurulması planlanıyor. Protokolde ön gülen maddeler arasında ceza infaz kurumlarındaki tutuklu ve hükümlülerin 60 binin mesleki eğitim merkezlerinden 40 bininin ise diğer öğretim programlarından aktif şekilde faydalanacağı hususu ön görülüyor.

İmzalanan Protokolle İnfaz Kurumlarında Örgün Öğretim Görülecek

Açık orta okul ve açık lise eğitim programını sürdüren hükümlüler ve tutuklulara okudukları temel dersler için yetiştirilme kurslarının açılması ve her ders için ceza infaz kurumuna gelen branş öğretmenlerden yüz yüze eğitim alınarak örgün eğitim sisteminin uygulanması ve böylelikle infaz kurumlarında eğitimde kalitenin arttırılması planlanmaktadır. Yapılan protokol sonrasında 2500 öğretmen alımının ne zaman yapılacağı hakkında bir bilgiye yer verilmemiştir 

Tutuklu ve Hükümlülere Lise Diploması 

Protokolde hükümlü ve tutukluların ceza infaz kurumunda 4 yıla kadar örgün eğitim veren mesleki eğitim merkezleri sayesinde hem çalışıp hem eğitimlerini bitirmeleri imkânı verilmekte böylelikle lise bitirme fark derslerini de alarak lise diplomalarına sahip olmaları da amaçlanıyor. 100 bin hükümlü ve tutuklunun yararlanacağı protokol sayesinde hem bu kişilerin topluma kazandırılması hem de 2500 öğretmene istihdam alanı yaratması hususu oldukça önemlidir. Anneleriyle beraber ceza evlerinde yaşayan çocukların özellikle psikolojik gelişimi içinde oldukça önemli olan bu uygulama sayesinde hükümlü ve tutuklular açıktan okuma yerine örgün şekilde eğitimlerine devam ederek lise diplomasına kadar alma hakkına sahip olacaklardır.

2020 Cezaevi Okulu Öğretmeni Maaşları ne kadar? 

Cezaevlerinde görev yapacak öğretmenler ile normal sözleşmeli öğretmen maaşları aynı olacak. Ek ders vb. değişen farklılıklar olmasına rağmen yeni başlayacak olan bekar öğretmenin ortalama maaşı: 4.200 TL olacaktır.

+ Öğretmen Maaşları 


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!