2020 KOSGEB ( Hibe ) Teşvikleri Nelerdir?

Kredi   03 Aralık 2019


2020 KOSGEB Teşvikleri Nelerdir?

KOSGEB, hibeler ve destek kredileri ile ilgili detayları ilgiyle incelenmektedir. Vatandaşlar ayrıca küçük ve orta ölçekli işletmelerin üretim kapasitelerini desteklemek, Ar-Ge'yi geliştirmek ve kurumsallaşma gibi işlevleri elde etmek için KOSGEB kredileri alabilirler. KOSGEB hibelerinden ve desteklerinden yararlanmak isteyenlerin öncelikle çevrimiçi sisteme kaydolmaları gerekmektedir ve başvuru süreci ücretsizdir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB’den gelen hibelerden ve desteklerden yararlanmak için öncelikle KOSGEB üyesi olunmalıdır. Bunu yapmak için, KOSGEB'e girdikten sonra şifreyi ve kullanıcıyı almanız gerekir. Bu, hem küçük hem de orta ölçekli işletmeler için işlemler için gereklidir. KOSGEB üyesi olan KOBİ'ler KOSGEB'in KOBİ beyanını doldurmalı ve kredi başvurusu yapmak için KOSGEB veri tabanına kaydolmalıdır. KOSGEB veri tabanına kaydolmak için, KOSGEB giriş bilgilerini girmeniz ve tüm bilgilerinizi ve vergi numaranızı girmeniz gerekir. Böylece, birkaç dakika içinde kayıt yapılabilir.

Başvuru Şartları Nelerdir?

- İşe yasal olarak başlamış olmak gerekiyor.

- Serbest meslek erbabı olmak gerekiyor.

- Tüm ortaklar başlangıç tarihinde yaş konusunda uygun koşullara sahip olmalıdır (29 yaşına girmeme şartı dâhil)

- Tüzel şirketler akrabalardan üçüncü dereceye devredilmemelidir.

- Mevcut bir iş veya profesyonel faaliyette ortak olunmamalıdır.

Sistem Nasıl Çalışır?

KOSGEB'e hibe ve kredi desteği almak için kayıt yaptıran gençler kurslara katılır ve sertifika alırlar, iş fikirlerini uygulamak için projeler ve iş planları hazırlarlar. İş fikri hibe ve kredileri kabul eder, 150 bin lira destek dâhil kapıyı açar. Bir işletme oluşturmak ve sürdürmek, hükümet desteğiyle de olsa ciddi ve pahalı bir iştir. Bu nedenle, hükümet 18-30 yaş arası gençleri, özellikle çalışmaya yeni başlayanları desteklemektedir.

Hibe almak için bir kurs ya da sertifika almak yeterli değildir. Karmaşık ve kabul edilen iş aşaması, sektör ve proje seçimi de yapılmalıdır. Eğer üretken soruyu cevaplayabilirseniz Projeyi hazırlarken öncelikle ne yapacağım, hibe alacaksınız. Çünkü üretim projeleri daha sık verilir. Ayrıca, uzmanlar, endüstri çalışmaları detaylı bir şekilde yapılmalı ve endüstri uzmanlarıyla görüş alışverişinde bulunmalı, diyor. Bu nedenle, üreticinin düşüş gösterdiği alanlara atıfta bulunmak yararlı olacaktır.

Türkiye genelinde bu KOSGEB sistemi hemen hemen tüm uygulama endüstrilerinde gerçekleşir. Son zamanlarda, bir kasap, terzi, reklam, mobilya imalatı, şekerleme, şekerleme, tuhafiye ve kuaför gibi alanlarda uygulanmaktadır. Bu sektörlere ek olarak, ileri teknoloji ürünlerinin üretimi için destek sağlanmaktadır.

Firma Katılımı

Vergi avantajı 3 yıl sürer. Avukatlar ve eczacılar mesleki faaliyetlerini şirket olarak yürütemezler (kurumlar vergisi mükellefi). Ancak, şahsen vergi mükellefi olabilirler. Anonim şirketler ve limited şirketler, genç girişimciler için kurumlar vergisi mükellefleri olduğundan gelir vergisi avantajlarından yararlanamazlar. Takımda ve ortaklıkla ortaklık içinde; Ortakların kendileri gelir vergisi mükellefi oldukları için teşvikten faydalanabilirler. Böylece 100 bin liralık kazanç ile 22 bin 300 liralık bir avantaj elde edebilirsiniz.

KOSGEB'den, hibe ve kredilerden yararlanmak için, herhangi bir işletme sahibi veya başka bir şirketle ortaklığa girmemelisiniz. Bu destekten yararlanmak için, geçen yıl içinde herhangi bir şirket açmamalı veya kapatmamalısınız.


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

1 YORUM

Aziz 3 ayonce - Cevapla

kredi cekebilirmiyim