Personel Maaşları Logo

2019 SGK Çocuk Parası Nereden Alınır? (Şartlar ve Başvuru)

Ekonomi & Finans   26 Aralık 2018


Ülkemizde düzenlenmekte olan sosyal sorumluluk projeleri dahilinde mümkün olan 2019 Sgk çocuk parası, çocukların beslenmesi, eğitimi ve giderlerine destek olunması amacıyla devlet tarafından ödenmektedir. Çocuk parası ödenmesinin amacı ise genç nüfusun sayısını arttırmak, bebeğin ve çocukların ihtiyaçlarına destek olmak ve çalışan veya ihtiyacı olan ailelere destek olmaktır. Pek çok kişi tarafından 2019 Sgk çocuk parası nereden alınır diye merak edilmekte ve çocuk parası yardımı başvurusu, Aile ve Sosyal Politikalar Bağanlığına veya Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlara yapılabilmekte ve yapılan ödemeler ise PTT kurumu aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Çocuk Parası Yardımı İçin Başvuru Şartları

2019 Sgk çocuk parası nereden alınır diye merak edenler aynı zamanda çocuk parası yardımının başvuru şartlarını da merak etmektedir. Çocuk parası yardımından faydalanabilmek için bir takım şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Çocuk yardımı parası başvuru şartları ise çocuğun anne ve babasının Türk vatandaşı olması gerekmekte ya da anne  ve babadan birisinin Türk vatandaşı olması gerekmekte, çocuğun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olması ve doğumun gerçekleşmiş olması ile doğan bebeğin hayatta olması gerekli şartlardır.

Çocuk Parası Ne Sıklıkla Ödenir

Çocuk yardımı parası bir defaya mahsus olmak üzere ödenmekte ve 2018 yılında ödenmekte olan doğum yardımı birinci çocuk için üç yüz Türk Lirası, ikinci çocuk için dört yüz Türk Lirası ve üçüncü çocuk ile davamı için altı yüz Türk Lirası olarak ödenmektedir.


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!