Personel Maaşları Logo

2019 İşsizlik Maaşı (Başvuru Şartları)

Kamu Haberleri   26 Aralık 2018


Her çalışanın işsiz kalması durumunda güvencesi işsizlik maaşı olup son dört aylık brüt maaşa göre hesaplanmaktadır. Kusuru dışında ya da kendi isteği dışında işini kaybeden sigortalı çalışanlara hükumet tarafından ödenmekte olan işsizlil maaşında yeni düzenlemeler yapılmış ve 2019 işsizlik maaşı için öngörülen düzenlemelerden biri işsizlik ödeneğine hak kazanabilmek için arana iş sözleşmesinin sona ermesinden önceki son yüz yirmi gün prim ödeyerek kesintisiz çalışmış olmak şartı esnetilmektedir.

İşsizlik Maaşı İçin Başvuru Şartları

İşsizlik maaşı, işveren tarafından iş akdinin feshedilmesi nedeniyle işsiz kalmış olanlara yeni bir iş bulabilmeleri adına gerekli sürelerde devlet tarafından işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır. Devlet tarafından ödemesi yapılacak olan işsizlik maaşı için gerekli olan şartların başında işsizlik maaşına başvuru yapacak olan kişinin, işyerinden kendi isteği dışında ayrılmış olması şartı gelmekte ve bu şart doğrultusunda işsizlik maaşına başvuru yapacak olan kişinin iş yerinden istifa ederek kendi isteği ile ayrılmamış olması gerekmektedir.

İş Yerinizden Çıkarılmalısınız

İşsizlik maaşı için iş yerinden kendi isteği dışında iş akdi sonlandırılan kişinin, çalışmakta olduğu şirketin iflası ya da benzeri durumların yaşanması da başvurular için geçerli sayılmaktadır. Sigortalı olarak çalışmakta olan her çalışanın maaşından yüzde bir oranında işsizlik sigortası primi kesilmekte ve fonda biriken bu para ise işsizlere, işsizlik maaşı olarak ödenmektedir. Yalnız iki ya da üç ay çalışıp, ardından işten çıkarılanlar ise bu işsizlik maaşı hakkından faydalanamamakta ama yapılacak olan yeni düzenleme doğrultusunda yüz yirmi günden az çalışanlar da işsizlik maaşı hakkından faydalanabilecek.


Yorum Yapın

Dikkat: Suç teşkil edebilecek yasa dışı yorumlar ,tehditler suç işgal edebilecek yorumlar küfürlü hareket eden yorumların içeriği gönderen kişiye ( üyeye ) aittir.

0 YORUM

İlk yorum yapan siz olun!