Personel Maaşları Logo

Ebe Maaşları

0.0

(0 oy)

Maaş & Avantajlar : 0.0
İş & Sosyal Hayat : 0.0
Yönetim & Yükselme : 0.0

Henüz Girilmiş bir Maaş kaydı bulunamadı !

Bilgiler ziyaretçiler tarafından anonim olarak paylaşılmaktadır. Görüş ve Şikayetler için lütfen İletişime geçiniz

Ebe Nasıl Olunur?
Ebeler, hekim ile birlikte doğum yaptırabilir ya da hekimin olmadığı yerlerde kendi otonomilerini kullanarak doğum eylemini gerçekleştirebilirler. Ebelik mesleğini yapmaya karar veren kişiler öncelikle üniversiteler için TYT sınavına girmeli, akabinde ikinci oturum olarak adlandırılan AYT sınavında ise matematik ve fen bilimlerinden yeterli soru sayısına ulaşıp uygun puanı alarak üniversitelerin sağlık yüksekokullarında ya da sağlık bilimleri fakültelerinde ebelik bölümünü tercih etmelidirler. 
Ebelik bölümü dört yıllık eğitim vermektedir. Dersleri teorik ve uygulamalı olarak işlenmektedir. Uygulamalı olan dersleri doğumhanelerde, ana-çocuk sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır. Lisans eğitimini tamamlayan kişilere ebelik unvanı verilmektedir.

Ebenin Görevleri Nelerdir?
Cinsel ve üreme sağlığı, kadınların gebeliğe hazırlık eğitimlerinin verilmesi ve doğurganlık dönemindeki kadınlara üreme sağlığı konusunda hizmet verir. Gebelik tanısı koyabilir ve gebelik izlemlerini yapabilir, riskli gördüğü gebelerin sevkini sağlar. Normal doğumları ve hekimin olmadığı hallerde makat geliş doğumları yaptırabilir. Gerektiğinde epizyo açar ve yeni doğan resüsitasyonu uygular. Anneye emzirme eğitimi verir, aile planlaması hizmetlerini yürütür.