Personel Maaşları Logo

Doktor Maaşları

5.0

(1 oy)

"Memur Maaşları" Kategorisinde 4. Sırada
Maaş & Avantajlar : 5.0
İş & Sosyal Hayat : 5.0
Yönetim & Yükselme : 5.0

Son Eklenen Maaşlar

#1 Doktor Özel Sektör

İstanbul - 28.12.2019
5.0
Hizmet Süresi: 2 Yıl
Net Maaş: 8.700 TL
Bizim özel klinikte ortalama net maaş 8700 TL
Bilgiler ziyaretçiler tarafından anonim olarak paylaşılmaktadır. Görüş ve Şikayetler için lütfen İletişime geçiniz

Doktor Nasıl Olunur?
Doktor olmak, oldukça saygın ve bir o kadarda zorlu bir meslektir. Doktor olmak için oldukça iyi bir lise eğitimi almanız gerekmektedir. Lise sonunda yeni sisteme göre gireceğiniz AYT ve TYT sınavlarında oldukça yüksek bir sıralama ve puan yapmanız gerekecektir. Tıp fakültesini kazandığınızda ise 6 yıllık zorlu bir Tıp eğitimi sizi bekliyor olacak. 

Bu eğitimi başarı ile tamamladığınızda pratisyen hekim olarak belli bir süre hastanelerde görev almanız gerekmektedir. Bu görev bittikten sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı'nı (TUS) kazandıktan sonra uzman doktor olarak görev yapabilirsiniz. Tıp eğitimi, uzun ve zorlu bir süreçten oluşmaktadır. Bu süreç mesleğiniz boyunca devam edecektir. Ayrıca mesleğiniz süresince uzmanlaşacağınız alanı belirlemeniz gerekecektir.

Doktorun Görevleri Nelerdir?
Doktorluk, insan anatomisiyle ilgilenen ve tedavi edip iyileştirmeyi amaçlayan ve bu amaç için ilaçlardan ya da cerrahi yöntemlerden yararlanan bir alandır. Doktorluğun görevleri, hastaların tanı ve tedavisini gerçekleştirmek için gerekli olan test ve işlemlerin yapılıp tanı konulduktan sonra tedaviye geçilmesidir. Doktor hastalığın seviyesine göre ilaçla tedavi edebileceği gibi cerrahî işlemde gerçekleştirebilir. 

Doktorlar, reçete ile ilaç yazabildikleri için genellikle cerrahî tedavi en son yöntem olur. Doktorlar, acil olarak getirilen hastalara da bakmak durumunda oldukları için sakin bir şekilde tedavi yollarını bilmeli ve uygulamalıdırlar. Doktorlar eğer bir araştırma üzerinde çalışıyorlarsa akademik makale yazabilir, üniversitelerde ders verebilirler.

Doktorluk Maaşları ve Çalışma Alanları
Doktorluk, tüm dünyada kabul gören saygın bor meslek olduğundan farklı ülkelerde de çalışılabilir. Doktorlar genellikle özel veya devlet hastanelerinde, muayenehanede veya üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilirler. Doktorların maaşları oldukça yüksektir. Kişinin meslekteki donanımına veya tecrübesine ve unvanına göre maaşlar değişiklik gösterebilir.