Personel Maaşları Logo

Asteğmen Maaşları

0.0

(0 oy)

Maaş & Avantajlar : 0.0
İş & Sosyal Hayat : 0.0
Yönetim & Yükselme : 0.0

Maaş Bilgilerinizi Girerek ziyaretçilere destekte bulunabilirsiniz. "Maaş Ekle"
Çalıştığınız pozisyon yok ise "Pozisyon Ekle"

Henüz Girilmiş bir Maaş kaydı bulunamadı !

Bilgiler ziyaretçiler tarafından anonim olarak paylaşılmaktadır. Görüş ve Şikayetler için lütfen İletişime geçiniz

Asteğmen Nasıl Olunur? 
Asteğmen, takım veya kısım komutanlığı yapan, en düşük subay rütbesine sahip kişidir. Daha çok teknik bilgileri ve akademik bilgilerinden faydalanılır. Bu rütbe, astsubay kıdemli başçavuş ile teğmen arasında kalan rütbedir. Asteğmen olmak isteyen kişinin, not ortalaması yüksek olmalı ve en az 4 yıllık üniversite mezunu olmalıdır. Asteğmen olacak kişinin boy ve kilo endeksi de uygun olmalıdır.

Dört yıllık üniversite mezunu olanların asteğmenlik için, askeri işlemleri yaptırdığı sırada dolduracağı forumda "yedek subay olmak istiyorum" kutucuğunu işaretlemesi gerekir. Daha sonra TSK ihtiyaca göre asteğmen alır ve alınacak olan kişiler bilgisayar ortamında kura ile belirlenir. Yani her isteyen asteğmen olamaz ve TSK ihtiyaç yoksa asteğmen almayabilir.

Asteğmenin Görevleri Nelerdir?
Asteğmenin görevleri arasında takım komutanlığı, batarya subayı, atış destek timi subaylığı vardır. Asteğmen, muvazzaf subaylar gibi kışlaya gelip gider, idari anlamda verilen görevleri ast olarak görev yapan uzman ve erlere iletir ve yapmalarını sağlar, nöbetçi subay olarak kışlada kalabilir, eğitim birliklerinde askerlere eğitim yaptırır.